Home » Влада: „Гуливер“ има одобрено термини за полетување и слетување и во текот на овој месец

Влада: „Гуливер“ има одобрено термини за полетување и слетување и во текот на овој месец

by Журнал.мк

Авиокомпанијата „Гуливер“ која оперира на релација Софија-Скопје има одобрено термини за полетување и слетување и во текот на овој месец, велат од Владата на Македонија од каде МИА побара став по информациите дека од 21 мај прекинува продажбата на авиобилети за оваа релација.

Во однос на авиолинија Софија – Скопје, Ве информираме дека авиокомпанијата која го оперира овој лет нема склучено договор за финансиска поддршка со Владата на Република Македонија, преку Министерството за транспорт и врски. Според информации со кои располагаме, авиокомпанијата има одобрено термини (слотови) за полетување и слетување и во текот на овој месец, стои во одговорот на Владата.

Оттаму посочуваат дека воспоставувањето на летот е од комерцијален аспект и од тие причини за повеќе информации упатуваат на авиокомпанијата.

Претходно, министерот за надворешни работи Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека според негови информации, причина за прекинот се преговорите меѓу компанијата и бугарската Влада за субвенционирање.

Кога го разгледувавме ова прашање, разговаравме две опции. Првата опција беше да биде целосно комерцијална, односно дали ќе има интерес од страна на патниците, а втората опција – да биде субвенционирана од страна на владите при што Република Бугарија ја презеде обврската за субвенционирање. Мислам дека првата фаза беше обид да се види комерцијалната рентабилност. Според моите информации, мислам дека ова запирање е процес на преговори меѓу компанијата и Владата дали ќе има поддршка или не – изјави Османи.

Авиолинијата Софија-Скопје почна да функционира од март, а нејзиното воспоставување беше резултат на договорот меѓу мешовитите владини комисии на Бугарија и Македонија. Договорот беше потпишан на 25 јануари годинава за време на меѓувладината седница што се одржа во Софија. Авионското поврзување меѓу Македонија и Бугарија беше првиот чекор на конкретизирање на соработката што ја најавија двајцата премиери Димитар Ковачевски и Кирил Петков на нивната прва средба во Скопје на 18 јануари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More