36.8 C
Skopje
Tuesday, August 3, 2021

Владата со одлука на вчерашната седница: Трансродовите ќе добијат посебен пол

Најчитани вести

Владата соопшти дека на вчерашната седница одлучила да направи законски измени според кои ќе им овозможи на трансродовите лица да се запишат како посебен пол.

„Изменување на Законот за матична евиденција со кој ќе се овозможи признавање на родовиот идентитет на трансродовите лица согласно позитивното меѓународно законодавство и почитувањето на сите човекови права“, се вели меѓудругото во една од точките кои биле усвоени.

Она што е познато засега, е дека овој предлог доаѓа од Министерството за правда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести