7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Владата на Црна Гора на раб на паѓање по разрешување министер за коментари за Сребреница

Најчитани вести

Парламентот на Црна Гора го разреши просрпскиот министер за правда кој се сомнева во геноцидниот карактер на масакрот во Сребреница во 1995 година, во потег што ѝ се заканува на кревката коалициска влада. Мнозинството пратеници на 17 јуни исто така усвоија резолуција со која се осудува геноцидот во Сребреница во Босна и се забранува јавно негирање на злосторството. Просрпскиот Демократски фронт (ДФ) кој доминира во владата на премиерот Здравко Кривокапиќ гласаше против двете мерки.

Кривокапиќ го повика министерот за правда Владимир Лепосавиќ да се повлече од функцијата во април, откако тој го доведе во прашање геноцидот во Сребреница и го негираше легитимитетот на Трибуналот на ОН за воени злосторства. Лепосавиќ одби да се откаже и доби поддршка од пратениците на ДФ, кои му беа налутени со Кривокапиќ кога тој без консултации побара од пратениците да го разрешат министерот.

Но, премиерот доби поддршка од опозициските пратеници на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на претседателот Мило Ѓукановиќ и други помали партии.. Еден од лидерите на ДФ, Славен Радуновиќ, изјави пред парламентот дека Кривокапиќ повеќе не може да биде премиер. Кривокапиќ стана премиер во декември по изборите во август минатата година, кои по три децении ја тргнаа од власт партијата Ѓукановиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести