Home » Владата на Мицотакис го преживеа гласањето на доверба поради снегот

Владата на Мицотакис го преживеа гласањето на доверба поради снегот

by Журнал.мк

Грчката конзервативна влада предводена од премиерот Киријакос Мицотакис го преживеа гласањето на доверба свикано во неделата за да се реши хаосот предизвикан од снежното невреме.

По тридневна дебата, 156 од 300 пратеници го поддржаа Микотакис, објави претседателството на парламентот.

Гласањето го побара Алексис Ципрас, лидер на екстремно левичарската партија Сириза. Дискусијата се фокусираше на обилните снежни врнежи што го зафатија главниот град Атина на 24 јануари и следните три дена.

„Иако метеоролозите предвидуваа снежни врнежи, владата не успеа да ги заштити луѓето“, тврди Ципрас.

За време на снежните врнежи, на повеќе места имаше прекини на електрична енергија, а илјадници луѓе останаа заробени во своите автомобили на автопатите и другите главни патишта.

Мицотакис се извини и вети дека подобро ќе ја организира цивилната заштита во иднина, а за време на дебатата го обвини Ципрас за популизам.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More