17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите

Најчитани вести

Владата на Република Македонија најостро ги осудува нападите врз новинарите што случија за време на протестите после судските одлуки во случајот „Монструм”.

Во демократски општества секој има право на изразување незадоволство, но насилничките инциденти се неприфатливи и недозволиви.

Поаѓајќи од својот јасен став за нула толеранција за ваквите инциденти, Владата укажува дека секој напад врз медиумските претставници, физички или вербален, ќе биде најостро осуден и санкциониран и дека сите институции во државата, како и обвинителството и судовите, треба да постапуваат максимално брзо и професионално за било кој напад или закана против медиумските работници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com