Home » Вкупно 14 починати и 467 нови случаи на Ковид-19

Вкупно 14 починати и 467 нови случаи на Ковид-19

by Журнал.мк

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.533 тестови, а регистрирани се 467 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 245, Куманово – 34, Велес – 22, Битола – 20, Прилеп – 19, Кавадарци – 18, Тетово – 17, Охрид – 13, Струга и Ресен – по 8, , Штип, Гевгелија и Крива Паланка – по 7, Струмица, Кичево и Дебар – по 6, Гостивар – 5, Кочани, Неготино и Демир Хисар – по 3, Радовиш, Валандово, Пробиштип и Македонска Каменица – по 2, Берово и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (467), регистрирани се 58 реинфекции.

Регистрирани сe 414 оздравени пациенти од: Скопје – 202, Битола – 28, Кавадарци и Велес – по 26, Куманово – 21, Прилеп – 19, Штип – 13, Тетово – 12, Струмица – 10, Кичево – 9, Крива Паланка – 8, Гостивар – 7, Гевгелија – 6, Струга – 5, Радовиш – 4, Кочани, Неготино и Свети Николе – по 3, Охрид, Ресен и Валандово – по 2, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје ( 88г, 88г, 85г и 75г) и по едно починато лице од Дебар (88г), Кавадарци (71г), Демир Хисар (80г), Охрид (67г,), Демир Капија (82г) и Неготино (87г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (2), Куманово (1) и Тетово (1). Починатите лица се на возраст од 77г. до 85г. Лицата за починати се пријавени во период од 10.02. до 26.02.2022. Од пријавените лица едно лице е починато во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 13 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.533 тестови преку: ИЈЗ-279, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-31, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–162, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-85, Биотек-75, Систина-56, лабораторија Лаор-39, Синлаб-17, Ремедика-15, Плодност-16, Генеа-6, Никоб Лаб-206, ВФВ Медикал-44, Ели Медика-27, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.129.

Досега во земјата се направени вкупно 1.898.672 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 298.662, бројот на оздравени пациенти е 286.378, на починати е 9.050 а бројот на активни случаи изнесува 3.233.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 139484, Активни 1779
Куманово 16211, Активни 155
Битола 14284, Активни 160
Прилеп 13594, Активни 151
Тетово 13325, Активни 92
Кавадарци 10156, Активни 118
Велес 9477, Активни 127
Гостивар 9380, Активни 51
Охрид 8541, Активни 77
Струмица 7915, Активни 41
Штип 7901, Активни 38
Кичево 5406, Активни 68
Кочани 4956, Активни 22
Струга 4633, Активни 41
Гевгелија 4270, Активни 69
Неготино 3607, Активни 34
Свети Николе 2603, Активни 14
Ресен 2583, Активни 46
Радовиш 2470, Активни 13
Крива Паланка 2379, Активни 31
Делчево 1895, Активни 12
Дебар 1639, Активни 12
Берово 1625, Активни 4
Валандово 1458, Активни 5
Виница 1339, Активни 1
Пробиштип 1256, Активни 7
Богданци 1001, Активни 16
Кратово 931, Активни 8
Крушево 902, Активни 8
Демир Хисар 807, Активни 11
Македонски Брод 723, Активни 7
Демир Капија 577, Активни 9
Македонска Каменица 520, Активни 5
Пехчево 482, Активни 0
Дојран 331, Активни 1

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More