22.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Ви го спасува животот, а не сте имале поим за тоа: Еве зошто прозорците на авионите се кружни, а не четвртести

Најчитани вести

Дознајте!

Можеби некогаш сте се прашувале, а можеби и не, но зарем не би било поубаво кога од авионот би можеле да погледнете низ голем четвртест прозорец и да уживате во погледот “од небото“ наместо да мора да гледате низ малото кружно прозорче!?

Веројатно би сакале, а некогаш одамна сте можеле да уживате во таков поглед, сè до 1953-та година кога се случиле две страшни несреќи во кои загинале 56 луѓе.

Виновникот за тие несреќи биле четвртестите прозорци поради кои авионите се распаѓале во воздухот. Четирите агли на таквите прозорци биле слаба точка затоа што не го поднесувале добро притисокот кој се појавувал во височините.

Поради тоа се воведени кружни прозорци кои поради својот облик рамномерно го распоредуваат целиот притисок и се многу поцврсти од квадратните./tocka.com.mk/

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com