0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Вистински пат до регулирана дигестија

Најчитани вести

Правилното варење е особено важно за добро здравје. Никој не се чувствува добро ако го измачуваат проблеми со варењето (дијареа и запек), односно ако во цревата и стомакот се чувствува подуеност и притисок.
Особено голема улога во обезбедувањето на добро варење има цревната микрофлора.
Совети за регулирано варење
• Разновидна и редовна исхрана (разновидна исхрана, редовни оброци на 4-часовно растојание помеѓу оброците )
• внес на доволно голема количина на вода (незасладена)
• се препорачува исхрана со голема содржина на влакна (растворливите влакна делуваат поблаго на цревата од оние кои се нерастворливи)
• вклучување на производи со здрави млечнокислеински бактерии кои природно се наоѓаат во цревата (добар извор е ферментирана храна, а достапни се и производи со микроинкапсулирани млечнокиселински бактерии во облик на капки и капсули)
• ограничувањето на внесот на масна и пржена храна, протеински намирници со висока биолошка вредност
• избегнување на лоши навики (алкохол, цигари)
• контрола на стресот (релаксација) и редовна физичка активност
• храната треба добро да се соџвака и да не се голтаат преголеми залаци
• треба да се избегнува прејадување.

Аптека ДНА АННИ ФАРМ ве советуваат во насока на третман и превенција на вашето здравје со препорака на

https://www.annifarm.com.mk/product/waya-forte

Дури 70% од клетките на нашиот имунолошки систем се наоѓаат во цревата и затоа рамнотежата во цревата е исклучително важна за правилната работа на имунолошкиот систем

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com