33.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

„Виси“ фотелјата на Нетанјаху, нов израелски премиер најверојатно ќе биде Јаир Лапид

Најчитани вести

Израелскиот претседател Рувен Ривлин го избра опозицискиот лидер Јаир Лапид за да формира нова влада на земјата, јавуваат локалните медиуми, оценувајќи дека со тоа веројатно ќе се стави крај на долгото 12-годишно владеење на Бенјамин Нетанјаху.

Ривлин денеска му го довери мандатот на лапид, откако Нетанјаху не успеа синоќа до полноќ да состави владејачка коалиција во предвидениот рок од 28 дена

Според шефот на државата, Лапид има најголеми шанси да формира коалиција за состав на следната влада на земјата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести