Home » Виолетовиот Lamborghini Aventador SV му oддава почест на легендарниот Diablo

Виолетовиот Lamborghini Aventador SV му oддава почест на легендарниот Diablo

by Журнал.мк

Lamborghini Aventador официјално замина во пензија и се чека неговиот наследник, а на пазарот сега е достапен и еден фантастичњн примерок на овој модел…

Станува збор за модел LP750-4 SV кој има поминато само 127 километри, а се карактеризира со прекрасна виолетова боја која му оддава почит на легендарниот модел Diablo.

Тоа е всушност историската боја SE30 Viola која не само што изгледа одлично, туку е директно поврзана со Lamborghini Diablo SE30 од 1994 година, бидејќи се појави кога се појави и овој модел.

Бојата беше доделена на специјалното издание на Diablo, кое ја одбележа 30-годишнината на брендот.

Само 150 единици Diablo се обоени во боја SE30 Viola, а до 15 од нив имаат посебни Jota спецификации кои, меѓу другото, овозможуваат  моќ од 595 КС.

Aventador кој се најде во продажба носи уште една посебна ознака, а тоа е SV или Super Veloce.

Таа номенклатура е резервирана за подобра верзија која има полесни материјали и поголема цврстина.

Ова важи и во овој случај, бидејќи стандардниот Aventador од 2017 година развива 691 КС, додека SV испорачува 740 КС.

Автомобилот е во сопственост на поранешен дистрибутер на Lmborghini во Канада, а евидентно е дека тој се грижел за автомобилот и дека го возел исклучително ретко и кратко време.

Аукцијата завршува наскоро, а највисоката понуда во моментов е 500.000 долари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More