4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

(Видео) Шварценегер: Упадот во Конгресот е еднаков на нацистичките злосторства

Најчитани вести

Поранешниот републикански гувернер на Калифорнија, холивудскиот актер Арнолд Шварценегер, упадот на демонстрантите во американскиот Конгрес го спореди со нацистичките напади на Евреите, за време на Втората светска војна. Доналд Трамп го нарече најлошиот претседател од кога било.

Шварценегер, кој е роден во Австрија, која била дел од Третиот Рајх, рекол дека се присетил на своето детство, бидејќи е роден две години по завршувањето на Втората светска војна.

Седнат на маса и придружуван од американско и калифорниско знаме, Шварценегер ги изнесе своите искуства растејќи во Австрија.

„Бидејќи сум од Европа, видов од прва рака како работите можат да излезат од контрола“, рече тој.

За неколку часа, 7-минутното видео привлече речиси 10 милиони прегледи на Твитер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести