1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

ВИДЕО: Страотен пожар во Ирак, изгореа најмалку 40 луѓе во ковид-болница

Најчитани вести

Најмалку 39 луѓе настрадаа во разорен пожар што зафати болница во ирачкиот град Насирија во која лежеле пациенти заразени со коронавирусот, јави државната агенција ИНА.

„Здравствените екипи ги изнесуваа јагленисаните тела од запалената болница, додека многу пациенти се бореа за здив поради чадот кој се креваше од зградата“, јави репортерот на Ројтерс од местото на страотниот пожар.

Пожарот бил ставен во контрола по неколку часа. Според надлежните, бројот на жртви речиси сигурно ќе расте, поради тоа што многу пациенти се водат како изчезнати.

Во последните неколку месеци имаше неколку случаи на катастрофални пожари во ковид-болници во Ирак, од кои најтешкиот беше во април, кога во оддел за третман на пациенти заразени со коронавирусот во Багдад, животите ги загубија 82 луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести