21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Најчитани вести

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск при што се повредени три лица, соопшти извор на службата за итни случаи.

„Според првичните податоци, пожарот ја зафатил првата единица за напојување. Од горната палуба е видлив густ облак од црн чад “, рече изворот, пренесува ТАСС.

Пожарникарите се обидуваат да го изгасат пожарот, а се верува дека тој настанал поради непочитување на правилата за безбедност при поправка.

Ремонтот на рускиот носач, кој беше користен во руската воена кампања во Сирија за поддршка на сирискиот претседател Башар ел Асад, започна минатата година.

„Адмирал Кузњецов“ моментно е единствениот активен руски носач на авиони.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com