Home Шоубиз (Видео) Премиера на „Астероид сити“ во Кан

(Видео) Премиера на „Астероид сити“ во Кан

by Lina Muslija

Голем број филмски ѕвезди се собраа во вторникот вечерта во Кан за премиерата на новата бајка на режисерот Вес Андерсон, научнофантастичниот филм „Астероид сити“.

Како и во неговите претходни филмови, актерскиот тим го претставува кремот на Холивуд со имиња како Џејсон Шварцман, Скарлет Јохансон, Том Хенкс, Стив Карел, Брајан Кренстон, Адриен Броди и Маргот Роби.

Од целиот тим отсуствуваше само Бил Мареј, кој се појавува во речиси сите филмови на Андерсон. Причина за неговото отсуство на премиерата е коронавирусот, од кој сè уште закрепнува.

Андерсон соработуваше на сценариото со Роман Копола, со кој претходно соработуваше на филмовите Kingdom of the Rising Sun и Dog Island.

Астероид сити (Asteroid City) е име на измислен пустински град на југозападот на САД. Дејствието на филмот се одвива токму во овој фиктивен град во 50-тите години на минатиот век.

ознат по кратер за метеори и опсерваторија, Астероид сити е домаќин на конвенција на млади научници кога НЛО го прекинува настанот.

Со овој филм, режисерот познат по својот уникатен визуелен стил, по третпат е во трка за главната награда на фестивалот. Негов последен филм што се натпреваруваше за Канската „Златна палма“ беше „Француски диспечер“ (2021).

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More