4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

(Видео) Пендаровски во Тетово: Расветлувањето на ваквите случаи тест преку кој треба да потврдиме дали навистина ја заслужуваме независноста

Најчитани вести

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Тетово ја посети опожарената модуларна болница наменета за лекување на ковид-пациенти, каде што во синоќешниот пожар загинаа 14 лица. Toj беше информиран за првичните сознанија поврзани со трагичниот настан.

„Дојдов да изразам солидарност со граѓаните на Тетово и најмногу со оние кои ги изгубија своите најблиски и да поразговарам на лице место со надлежните. Надлежниот јавен обвинител ме информираше дека за еден до два часа и формално ќе го завршат увидот, кој трае веќе втор ден и во најбрз можен рок ќе излезат со нивниот извештај. Процедурата е: тие даваат наредби до другите надлежни институции, од обдукција до Министерството за внатрешни работи. Обвинителот ми рече дека ќе им даде многу кратки рокови, веројатно пет дена за секоја институција да одговори од својата надлежност. По нивното добивање на тие одделни извештаи, ќе излезе тој со свој збирен извештај, во кој ќе се види прво што е причината за пожарот, и второ дали зад тоа евентуално има некаква човечка грешка“, рече претседателот Пендаровски.

„Од сето она што го чув и од одговорниот во противпожарната екипа, за само неколку минути изгорел целиот објект, што е само по себе основа за анализа. Меѓутоа, тоа е работа на надлежните институции. Ние имаме доволно стручни кадри во сите овие институции кои се инволвирани во оваа, да ја наречам, повеќеслојна истрага. Јас не се сомневам дека за кратко време ќе ја знаеме вистинската причина“, рече претседателот Пендаровски.

„Она што сакам јавно да го кажам – до овој момент, бидејќи имаше и такви шпекулации, јас ова утро разговарав на пример со претседателот на Словенија, Пахор, кој ме праша истото, има различни шпекулации дека е можеби подметнато, дека има врска со 30 години независност, дека има некакви конспирации за тоа – до овој момент нема никаков индикатор дека ова е направено намерно, со цел да се постигне некаква друга, политичка цел. Меѓутоа велам, тоа е во овој момент и, се разбира, тоа ќе ви го каже денеска или наредните денови надлежниот јавен обвинител“, изјави претседателот Пендаровски.

На новинарско прашање дали ќе побара оставка од некого, претседателот Пендаровски истакна дека секогаш инсистира на одговорност, политичка или морална, и изјави дека мора да се почекаат наодите на истрагата. Расветлувањето на ваквите случаи, според претседателот на државата, е тест преку кој треба да потврдиме дали навистина ја заслужуваме независноста на државата.

Претседателот Пендаровски пред модуларната болница во Тетово за трагичниот настан разговараше со началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, потполковник Изеир Ејупи, командант на третиот пешадиски баталјон, со директорот на болницата, Флорим Бесими, и со командирот на противпожарна единица, Ука Алити, при што беше лично информиран за синоќешните случувања.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com