5.8 C
Skopje
Saturday, March 25, 2023

(Видео) Напад во Холандија – маж со самострел пукаше во минувачите, има починати

Најчитани вести

Холандските медиуми јавуваат дека маж од балкон во градот Алмело пукал во случајни минувачи со самострел, а две тела подоцна биле откриени во куќата.

Сопред извешатите на некои од холандските портали, полицијата наводно пукала кон човекот откако почнал да стрела со самострел кон минувачите во Холандија, при што загинале две лица. Ранетиот напаѓач бил уапсен.

Op deze beelden is te zien dat er een man met een kruisboog op het balkon stond. #almelo #rtvoost pic.twitter.com/35sNdUFkQl

— RTV Oost (@rtvoost) September 17, 2021

Полицијата прво твитна дека ситуацијата е под контрола, но ситуацијата подоцна беше оценета како опасна по безбедноста на населението, пренесуваат медиумите.

На социјалните мрежи кружи видео од напаѓач што пука од самострел од балконот, а неколку моменти подоцна тој влегува внатре.

Steekpartij #almelo #kruisboog pic.twitter.com/agDbAgkhma

— Ronnie Meijer (@Ronnie_Meijer) September 17, 2021

Според Холандија тајмс, најмалку шест амбулантни возила и исто толку полициски возила биле распоредени на местото на настанот.

Според локалните медиуми, полицијата засега не го смета инцидентот за терористички напад.

Најнови вести