21.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

(Видео) Кина за пет дена изгради нова болница за заразени со ковид

Најчитани вести

Кинеските власти ја продолжија изградбата на привремени болници за заразените со новиот коронавирус и во последните пет дена формираа специјализирана медицинска установа со 1.500 соби во северниот дел на земјата, објави „Синхуа“.

Болницата се наоѓа во градот Нангонг.

Во наредните денови, владата планира да изгради уште шест слични болници со околу 6.500 соби.

Површината на една стандардна просторија е 18 квадратни метри. Има вентилација и греење, посебна бања и пристап до Интернет.

Според официјалните податоци, во провинцијата Хебеј има зголемување на заразата со коронавирус во последните две недели.

Во моментов, околу 850 заразени лица се хоспитализирани во регионот – околу 650 пациенти со кашлица и треска и околу 200 асимптоматски носители на вирусот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com