Home » ВИДЕО: Како Струга ТЛ го мина Есперанж? Се изнапромашија во првиот дел, па стравуваа до последниот свиреж

ВИДЕО: Како Струга ТЛ го мина Есперанж? Се изнапромашија во првиот дел, па стравуваа до последниот свиреж

by Lina Muslija

Струга ТЛ и покрај поразот од Есперанж синоќа, успеа да избори историски пласман во плеј-офот во Лигата на Конференции. Стружани загубија 2-1, и после победата од 3-1 на првиот меч, со вкупни 4-3 го добија двомечот со тимот од Луксембург и обезбедија учество во следната фаза.

Пласманот беше изборен тешко, меѓутоа се ќе беше поинаку ако во првиот дел Струга ТЛ ги искористеше двата „зицери“ после голот на Ибраими. Ибраими имаше уште една шанса, а потоа и Буњамин Шабани. Во вториот дел целосна доминација на Есперанж, прв гол во 70. минута, а потоа и пред самиот крај на мечот.

Еден од хероите е и Ведран Ќосевски кој одбрани неколку тешки удари. Есперанж имаше дури 12 обиди во рамките од голот, наспротив само два на Струга ТЛ.

Следното коло Струга ТЛ ќе игра против Бреидаблик, за пласман во групната фаза од Лигата на Конференции.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More