0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

ВИДЕО: Израел повторно ја нападна Газа

Најчитани вести

Израелски воени авиони бомбардираа позиции на Хамас во Газа, како одговор на запаливите балони кои се пуштени од таа палестинска територија и предизвикаа пожари во јужниот дел на Израел, соопшти израелската војска.

Засега нема податоци за жртви во нападите, чија цел биле, како што соопшти армијата, фабрика за производство на оружје и лансирна рампа за ракети, кои припаѓаат на Хамас.

Откако во мај стапи во сила прекин на огнот по 11-дневни борби меѓу Израел и Хамас, од Газа повремено се пуштаат балони со запалив материјал кон Израел.

Палестинците велат дека сакаат да извршат притисок врз Израел да ги ублажи рестрикциите кон Газа и да дозволи помош да стигне на таа територија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com