0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

ВИДЕО: Израелски напад на Газа, прв по примирјето

Најчитани вести

Радио станицата на движењето Хамас јави дека ноќеска израелски авиони нападна палестински камп за обука, што е прв израелски напад по прекинот на огнот од минатиот месец, со што се заврши 11-дневниот вооружен конфликт во Газа.

Израелската војска подоцна потврди дека нејзините авиони ги нападнаа воените објекти на Хамас во појасот Газа, како одговор на лансирањето на запалливи балони, што, според израелските пожарникари, предизвикале дваесетина пожари во јужен Израел.

Покрај тоа, израелската војска соопшти дека, поради ситените терористички закани што доаѓаат од Газа, е подготвена за сите сценарија, вклучувајќи го и продолжувањето на борбените дејствија.

Исламистичката милитантна група Хамас, што владее со Газа, претходно се закани дека ќе преземе акција – одговор на вчерашниот марш низ источен Ерусалим на повеќе од илјада Израелци од крајната десница.

Новиот израелски премиер Нафтали Бенет претходно изјави дека израелските власти не треба да ги толерираат запалливите балони и на нив треба да одговараат како на ракети.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести