7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

(Видео) Вo Мелбурн насилни протести против ковид-мерките, уапсени над 230 лица

Најчитани вести

Австралиската полиција уапси 235 лица во Мелбурн и 32 во Сиднеј, на недозволените собири против карантинот и мерките воведени поради пандемијата на коронавирусот, додека неколку полицајци беа повредени во судирите со демонстрантите.

Државната полиција на Викторија соопшти дека шест полицајци се хоспитализирани. Неколкумина биле соборени на земја и прегазени, соопшти полицијата, како што беше потврдено и од телевизиски снимки.

Околу 700 луѓе успеале да се соберат во делови на Мелбурн, додека 2.000 полицајци се погрижиле да не ги пропуштат во центарот на градот, поставувајќи контролни пунктови и барикади. Јавниот превоз до градот е во прекин.

Во Сиднеј, полицијата исто така спречила големи собири.

Австралија се бори со појавата на делта варијантата на вирусот од средината на јуни, во Сиднеј, Мелбурн и главниот град Канбера, кој со недели беше под строг карантин. Денеска пријавени се 1.882 нови случаи на коронавирус, повеќето во Сиднеј.

Голем дел од рестриктивните мерки ќе останат на сила во Викторија, Нов Јужен Велс и Канбера додека најмалку 70 проценти од луѓето над 16 -годишна возраст не се целосно вакцинирани, што со сегашната стапка на вакцинација може да се очекува кон крајот на октомври или почетокот на ноември.

Досега, нешто помалку од 85.000 случаи на инфекција и 1.145 смртни случаи се пријавени во Австралија од почетокот на пандемијата.

Повеќето Австралијци ги поддржуваат вакцинацијата и мерките за јавно здравје, но досега имаше повремени, а понекогаш и насилни протести против начинот на управување со пандемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com