-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

ВИДЕО: Во Италија активни над 200 пожари

Најчитани вести

Италијанските области продолжуваат да се борат со голем број шумски пожари, јави ДПА.

Од различни региони се примени 234 барања за помош со цистерни авиони во борбата против пожарите. Активни пожари има во Калабрија, на островот Сицилија и на островот Сардинија. Повеќето од нив започнале поради небрежност или биле предизвикани намерно.

Сега има 240 активни пожари низ целата држава.

На Сардинија, каде почна битката со пожарите минатиот викенд, избувнаа нови пожари во провинцијата Ористано. Камп беше евакуиран во областа Базилика поради пожар.

На Сицилија, во Агриџенто, пожарникарите се обидуваат да се справат со пожар со фронт од пет километри. Ситуацијата ја влошуваат горештините, сушата и силните топли ветрови.

Во северна Италија, ситуацијата е сосема поинаква. Таму има поројни дождови, што предизвикаа поплави и лизгање на земјиште. Провинциите околу езерото Комо во регионот Ломбардија се најтешко погодени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести