18.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

(Видео) Во експлозија во рудник во Кина загинаа 14 рудари, во тек акција на спасување

Најчитани вести

Најмалку 14 рудари загинаа во експлозија на гас во рудник за јаглен во југозападна Кина, а двајца работници останаа под земја, соопштија властите.

Несреќата се случила во рудник во округот Анлонг, Гуангжу, додека 23 рудари биле под земја.

Седум рудари успеале да излезат на површина, но двајца се пријавени како исчезнати.

Во тек е акција на спасување, јави новинската агенција „Синхуа“.

Причината за несреќата исто така се истражува, објавија официјалните лица.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com