15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

(Видео) Безос предвидува дека само неколкумина одбрани ќе останат на Земјата, другите ќе се преселат во вселената

Најчитани вести

Човештвото ќе пресели најголем дел од индустријата во вселената и ќе дозволи само неколку избрани да останат на нашата планета, која ќе биде претворена во природно одморалиште, вели вселенскиот истражувач Џеф Безос, кој се самофинансира во истражувањата, пренесува RT.

Милијардерот сопственик на „Амазон“ со ентузијазам ги сподели своите предвидувања за тоа како ќе изгледа човечката цивилизација во иднина, при што лично помогна да се приближи таа иднина – за време на говорот на годишниот Форум Игнатиус во Вашингтон.

Тој очекува огромните цилиндрични ротирачки вселенски колонии да создадат вештачка гравитација за милиони жители да го преземат најголемиот дел од индустриското производство. Во меѓувреме, земјата ќе биде претворена во природен резерват со ограничен пристап, слично на американските национални паркови денес.

„ Ова место е посебно, не можеме да го уништиме. Милиони луѓе на крајот ќе се преселат од Земјата во вселената. И тоа е визијата на „Блу ориџин“ – милиони луѓе кои работат во вселената. Со векови, повеќето или многу луѓе ќе се раѓаат во вселената. Тоа ќе биде нивниот прв дом. Тие ќе се родат во овие колонии, ќе живеат во овие колонии. Тие можат да ја посетат Земјата како што би го посетиле националниот парк Јелоустоун“.

Тој рече дека самите колонии ќе имаат реки, шуми и диви животни, што веројатно го извадило неговиот говор од доменот на футурологијата и го свртел кон оптимистичка научна фантастика.

Безос се осврна на физичарот од Принстон, Џерард О’Нил, кој во 1976 година го предложи концептот на вселенски живеалишта како извор на инспирација за него. Тој рече дека видот на ширење што тој го предвидел е неизбежен, доколку човештвото сака да расте на одржлив начин.

„ Оваа земја може да издржи, да речеме, 10 милијарди луѓе до одреден степен. Ќе треба да работиме навистина напорно за да сфатиме како да го направиме тоа без да ја деградираме планетата… Сончевиот систем може да издржи трилион луѓе“, рече тој.

Претприемачот не коментираше кој мисли кој ќе одлучи кој ќе живее на Земјата во иднина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com