10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Најчитани вести

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време на прес -конференцијата на која беше претставен историскиот договор за безбедност со Австралија и Велика Британија.

Откако ги објави деталите за трилатералното партнерство чија цел е да се спротивстави на регионалното влијание на Кина, Бајден се сврте кон екранот на кој британскиот премиер беше поврзан преку видео врска и рече: „Благодарам Борис“.

Кога се сврте кон екранот на кој беше Скот Морисон, почна да се двоуми.

US President Joe Biden appeared to forget Prime Minister Scott Morrison’s name during this morning’s historic announcement of a new defence pact.

Biden said “I wanna thank that fella down under” after thanking UK Prime Minister Boris Johnson.https://t.co/a9AwdxnrYj#9News pic.twitter.com/0aULXfJJS2

— 9News Australia (@9NewsAUS) September 15, 2021

„Сакам да му се заблагодарам и на тој човек одоздола. „Многу ти благодарам, пријателе“, рече Бајден.

Не многу долго потоа, Бајден направи уште едно промашување.

„Чест ми е што имам со мене двајцата најблиски сојузници на Австралија и Обединетото Кралство, кои започнаа нова фаза од трилатералната безбедносна соработка.

Американскиот претседател, повторно заблагодарувајќи им се на колегите, конечно се сети на името на австралискиот премиер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com