32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

(Видео) Арсовски: Ниту Заев ниту брат му не ги негира обвинувањата за рекет на бизнисменот Тошевски

Најчитани вести

Да бевме правна држава, а не сме, тоа секој го гледа, Обвинителството уште кога се емитуваше јавната емисија на еден национален медиум, требаше по допрен глас да отвори случај за индициите дека Вице Заев, братот на премиерот Зоран Заев, вршел рекет врз бизнисменот Киро Тошевски, кој јавно тоа го кажа, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Јавното признание што беше посочено од страна на бизнисменот Тошевски во петокот на еден национален медиум говори дека тој лично бил цел на закани, уцени и навреди од страна на братот на премиерот, Вице Заев, со цел да му се обезвредни атрактивен имот и тој да биде купен за мала цена. Беше посочено дека бил повикуван на разговори во еден струмички угостителски објект, а дополнително му се јавил и самиот Зоран Заев. Ова е крајно скандалозно.

Бизнисменот говори дека со административни постапки во Општина Гази Баба, чиј градоначалник е од редовите на СДСМ, му бил континуирано обезвреднуван имотот со крајна цел тој да заврши во рацете на Заеви. Овие индиции ниту Зоран Заев ниту Вице Заев, ниту кој било друг повикан досега, не ги негира јавно, како што беа изнесени јавно. Се обидуваат ваков скандал да го скријат под тепих, како и многу други досега.

Да биде скандалот поголем, во емисијата беше посочено дека постои спрега помеѓу директорот на финансиската полиција, Муареми, фамилијата Заеви, Кирацовски, но и веќе обвинетите Катица Јанева и Боки 13, со што се врши притисок врз неколку бизнисмени во Република Македонија, состојба од која некој има дебела финансиска корист.
Кога ќе отворат истрага од Обвинителството на Јовевски за овој случај по допрен глас? Кога ќе ги повикаат сите инволвирани во овој случај на „Рекет“ да дадат своја изјава и да се доведе целиот случај до самиот крај?

Ова е веќе нов аспект на случајот „Рекет“, кој има свое продолжение во вид на урбанистички рекет, за што постојат и сериозни индиции и сериозни сомнежи, но и јавни наводи од страна на жртва. Обвинителството за ова молчи исто како што молчеше и за случајот „Рекет“ сè дури не излегоа доказите во медиумите.

Зоран Заев, по сè изгледа, е дебело загазен во криминалите што ги правеле Боки 13, Катица Јанева, но и со новите ликови од неговото блиско опкружување, со кои се шират приказните.

Криминалниот октопод, ако не сака ова Обвинителство на Русковска и Јовевски да го разобличи, ќе биде разобличено по 12 април кога ќе заврши политичкиот притисок што го врши Заев врз правосудството“, рече Арсовски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com