17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

ВЕ МАЧИ НЕСОНИЦА?! Трикот кој го користи американската армија ќе ве заспие за 2 минути – следете ги овие 4 чекори

Најчитани вести

Пробајте!

Овој метод го користат американските војници за да обезбедат доволно сон, а наводно овој метод гарантира дека ќе заспиете за две минути.

Методот е објаснет во книгата Relax and Win: Championship Performance, каде што се вели дека методот има 96% успех, по неколку недели вежбање.

Овој систем е дизајниран кога војската сфатила дека многу пилоти прават грешки поради стрес и несоница. Дури и кога не биле на смена, пилотите биле уморни и не можеле да се опуштат и да заспијат. Нивниот стрес потоа се насобирал и тогаш се правеле некои кобни грешки. Овој метод наводно им прави чуда.

Чекор еден – Опуштете ги мускулите на лицето, вклучувајќи ги и јазикот, вилицата и мускулите на очите

Чекор два – Спуштете ги рамената што е можно пониско пред да ги опуштите горниот и долниот дел од едната, а потоа и другата рака.

Трет чекор – издишете, опуштете ги градите и потоа нежно опуштете ги нозете, почнувајќи од бутовите

Четвртиот чекор – по десет секунди длабока релаксација, следниот чекор е целосно расчистување на умот

Авторот на книгата Лојд Бад Винтер сугерира дека една од овие три слики ќе помогне:

– лежете во кану на мирно езеро, ништо друго освен синото небо над вас

– лежејќи во црна кадифена мрежа во затемнета просторија

– кажувајте си „не размислувај, не размислувај“ десет секунди

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com