18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Ве мачи главоболка? Овој напиток ќе ја отстрани веднаш!

Најчитани вести

Станува збор за најдобриот и најценет напиток, наменет за оние кои се мачат со главоболката и чувството на тешкотии.

Имено, истражувачите од Флорида открија како маслото од лаванда одлично делува при намалување на анксиозноста.

Исто така, ја намалува депресијата, го решава проблемот со несоница, а им помага и на оние кои имаат проблеми со главоболка, мамурлак и синуси.

Чистото масло од лаванда е едно од најблагите етерични масла, но и едно од најмоќните, што го прави омилено.

Содржи повеќе од 150 активни состојки и се карактеризира со неверојатни противоспалителни, антидепресивни, антисептички, антибактериски, антимикробни, аналгетички, детоксикациски и седативни својства.

Затоа, еве ви рецепт за овој суперкорисен напиток:

Состојки

– сок од 4 лимони

– капка есенцијално масло од лаванда

– лажица сушени цветови од лаванда

– 7 шолјички топла вода

– 3/4 шолјички мед

Подготовка

1. Зовријте четири шолјички вода, тргнете ја од огнот и додадете ги сувите, иситнети цветови од лаванда.

2. Додадете го медот кога малку ќе се олади

3. Нека отстои поклопенo околу половина час.

4. Процедете, па додадете го лимоновиот сок, остатокот од водата и капката есенцијално масло од лаванда.

5. Се добро измешајте

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com