Home » Веќе не е потребен ковид сертификат за влез во Бугарија

Веќе не е потребен ковид сертификат за влез во Бугарија

by Журнал.мк

Од денеска лицата кои пристигнуваат од Северна Македонија, Турција, Романија, Србија, Унгарија, Полска, Чешката Република, Словачка, Израел и Египет при влез во Бугарија веќе не се обврзани да поседуваат дигитален ковид сертификат. Одлуката вчера ја донесе бугарската министерка за здравство проф. Асена Шербезова.

Наредбата, исто така, наведува дека трупите на НАТО кои учествуваат во меѓународни вежби и мултинационални контингенти и придружници на цивили, исто така, не се обврзани да презентираат дигитален ЕУ ковид сертификат за вакцинација, прележана болест или негативен тест, или слични документи што ги содржат истите податоци.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More