Home » Вештачка интелигенција открила антибиотик против смртоносна бактерија

Вештачка интелигенција открила антибиотик против смртоносна бактерија

by Lina Muslija

Алгоритам со вештачка интелигенција им помогнала на научници од Универзитетот Мекмастер и од Технолошкиот институт од Масачусетс (МИТ) да откријат антибиотик за опасна смртоносна бактерија. Светската здравствена организација ја класификува „acinetobacter baumannii“ како „критична“ и ја вбројува меѓу „приоритетни патогени“, кои се „најголемата закана за здравјето на луѓето“.

Бактеријата, според СЗО, има вградени способности да се прилагодува на разни третмани и тоа го пренесува во своето генетско наследство.

На најголема закана се изложени пациенти што користат апарати за дишење и катетери во болници и центри за згрижување, како и лица на кои не им заздравиле рани од операција. Нејзиното откривање е тешко, бидејќи нема симптоми за заразата, а последиците може да бидат фатални.

Истражувачите објаснија дека обучен модел на вештачка интелигенција им помогнала да анализираат 6.680 нови можни состојки на антибиотик, од кои 240 биле издвоени заради лабораториски испитувања и конечно биле идентификувани девет потенцијални антибиотици.

Од нив е издвоен „абауцин“, кој во лабораториски тестирања на глувци се покажал како најефикасен во борба против бактеријата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More