14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Дали е навистина здраво да се елиминира месото од исхраната? Резултатите од научните истражувања ќе ве изненадат!

Најчитани вести

Вегетаријанството е движење, начин на живот, како и начин на јадење што го практикуваат милиони луѓе ширум светот.

Некои поради здравствени проблеми, други затоа што сакаат да се хранат здраво, а трети едноставно сакаат да бидат хумани и да не убиваат животни.

Сјајна кожа, посилни нокти и повеќе енергија се само некои од придобивките на вегетаријанската диета кои ќе ги истакнат оние што јадат на овој начин.
На очекуваното траење на животот влијаат различни фактори, вклучувајќи комбинација на гени, како и фактори на животната средина. Во студија која вклучувала идентични близнаци, научниците откриле дека гените влијаат на околу 30 проценти од нив, што значи дека тоа е најголемата група на фактори во човековата околина.

Од различните фактори на животната средина, научниците детално испитале еден – исхраната. Тие анализираа како влијае на количината на храна што ја јадеме, но исто така и на она што го јадеме, а потрошувачката на месо беше ставена „под микроскоп“.

Студија спроведена на 100.000 Американци во период од пет години покажа дека вегетаријанците имаат помал ризик од смрт во тој период отколку оние кои јаделе месо.

Овој ефект е особено забележлив кај мажите.

Постојат научни докази дека диетата без месо може да го намали ризикот од развој на здравствени проблеми, како што се дијабетес тип 2, висок крвен притисок, па дури и рак. Постојат и некои докази дека веганската диета има уште подобар ефект врз здравјето отколку вообичаената вегетаријанска диета.

За да испитаат дали вегетаријанската исхрана придонесува за здравјето на срцето, јапонски научници спроведоа мета-анализа на 39 студии во кои учествувале вкупно 21600 испитаници.

Авторите на студијата заклучија дека вегетаријанците во просек имаат помал крвен притисок од луѓето кои вклучуваат месо во нивната исхрана, понизок индекс на телесна маса, помал внес на заситени и транс масни киселини, поголем внес на влакна, помал внес на натриум (сол)… Сите овие компонентите се поврзани со помал ризик од кардиоваскуларни заболувања.

Од друга страна, студија објавена во странско списание анализира 100 научни студии кои испитуваат ризици од недостаток на железо и витамин Б12. Авторите на студијата истакнуваат дека човечкото тело не е во можност да користи витамин Б12 во форма присутна во растенијата.

Витаминот Б12 или кобаламин е еден од осумте витамини од групата Б, па како и другите витамини од овој комплекс, тој е растворлив во вода. Тоа е неопходно за нашето тело за правилно функционирање и здравје на нервниот систем, мозочните системи и црвените крвни зрнца.

Вегетаријанците се поподложни на ментални болести отколку луѓето чија диета вклучува месо и се двојно подложни на депресија, покажа оваа студија.

Да бидете или не да бидете вегетаријанец зависи од вас, но што и да одлучите, мора да знаете што правите и зошто го правите тоа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com