30.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Вечерњи лист: Запре трендот на намалување на стапката на имунизација во Хрватска

Најчитани вести

По седум години последователно намалување на стапката на имунизација во Хрватска, трендот конечно запре минатата година, објави „Вечерњи лист”.

„Очигледно епидемиите на заразни болести, главно морбили, кои во изминатите години ја погодија Европа, и кои завршија со смртни случаи, отрезнија многумина кои под влијание на антиваксерската кампања без никакво медицинско оправдување, одбиваа да ги вакцинираат децата”, пишува хрватскиот весник.

Запирањето на трендот е добар знак и доколку опсегот на имунизација продолжи да расте можно е да се избегнат епидемии на болести против кои се вакцинира, што претставуваше сериозна закана во последните години, порачуваат епидемиолозите.

Најголем пораст на вакцинацијата е воочен токму кај примарната МРП вакцина, односно првото вакцинирање против морбили, рубеола и заушки, при што е забележано зголемување од ланските 89 отсто на 93,2 отсто, како и при ревакцинацијата против дифтерија, тетанус и голема кашлица во втората година од животот (од 86,6 на 89,4 отсто).

Што се однесува на нус појавите од вакцините, Хрватскиот завод за јавно здраство води регистар и тие податоци потврдуваат дека сериозни реакции после вакцинација се случуваат исклучително ретко. Според регистарот, во Хрватска годишно има од еден до два случаи во кои треба да се даде адреналин и неколку случаи при кои е потребна примена на кортикостероиди.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com