32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Вечерва, изложба на Рубенс Корубин во „Чифте амам“

Најчитани вести

Изложбата на Рубенс Корубин во Националната галерија, во објектот Чифте амам, ќе биде отворена денес, на 8-ми октомври, со почеток во 20 часот.

На изложбата ќе бидат прикажани дела од Рубенс Корубин, настанати во последните неколку години.

Покрај новосоздадените, истовремено, на изложбата ќе бидат поставени и постари дела во сопственост на авторот, дел од неговата лична колекција, со што таа добива и ретроспективен карактер, правејќи пресек и на претходните фази во неговиот ликовен опус.

„Ателје, Радоста на сликањето“ е еден своевиден јубилеј со кој авторот одбележува седумдесет години живот и четириесет и пет години од дипломирањето на Ликовната академија во Белград.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com