-2.2 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

ВЕСТ КОЈА МНОГУМИНА НЕ ЈА ОЧЕКУВАА: Меган се слушнала со кралицата пред погребот на принцот Хари, а ова фрла ново светло на нивниот однос

Најчитани вести

Меган Маркл не присуствуваше на погребот на принцот Филип на 17 април во Виндзор, но пред последното збогување со војводата од Единбург, таа водеше важен разговор со шефот на британскиот двор.

Војвотката од Сасекс не била на погребот на принцот Филип, според препораката на лекарот кој сметал дека патувањето во напредна бременост е голем ризик за неа и за бебето. Ден по тажниот настан се дозна дека Меган Маркл гледала телевизиски пренос од погребот во семејната куќа во Санта Барбара, а „People“ денес носи нови детали.

Меган Маркл и Арчи Харисон разговарале со кралицата Елизабета Втора пред погребот претходната недела. Војвотката од Сасекс, свесна колку е тешко патувањето на Хари кон Англија, минатата сабота разговарала и со нејзиниот сопруг, пред да се упати кон капелата Сент Џорџ во Виндзор.

Некој ќе рече, кога станува збор за разговорот помеѓу кралицата и Меган – така и доликува. Сепак, поради сè што се случи во врската меѓу војвотката и војводата од Сасекс и британскиот двор, не беше нереално да се очекува поинакво сценарио и покрај тоа што Елизабета Втора со своите потези од Мегзит до денес покажа дека сака тој однос да се стабилизира. Не треба да се заборави дека Меган во интервју за Опра Винфри изјави дека кралицата се однесува кон неа како кон нејзината внука.

Принцот Хари пристигна во Лондон неколку дена пред погребот, а се врати во Калифорнија вчера, ден пред 95-от роденден на Елизабета Втора. Автомобилот во кој беше виден помладиот син на принцот од Велс и принцезата Дајана го напушти аеродромот, а потоа се враќаше во вилата каде што живее со Меган и нивниот син Арчи, околу 16 часот.

“Меган и Хари беа во контакт секој ден. Хари не сакаше да ги остава Меган и Арчи сами и секој ден му кажуваа дека се добро, не сакаа да се грижи”, изјави извор близок до дворецот за People списанието.

Како што додаде изворот, минатата година за британскиот двор беше многу тешка, а потоа, на крајот, почина принцот Филип.

„Војводата беше глава на семејството и сега е вистинското време сите да се соберат“, рече изворот.

Принцот Хари ја посети Велика Британија за прв пат по официјалното стапување во сила на Мегзит поради погребот на неговиот дедо. На погребот, тој одеше одделно од неговиот брат, што беше желба на Вилијам.

Сепак, браќата заедно го напуштија погребот кога разговараа. Со нив од погребот замина и војвотката од Кембриџ, која застана во еден момент и ги остави да разговараат приватно, што се толкуваше како нејзин придонес за помирувањето на принцовите. Подоцна се дозна дека Меган, која разговарала за тоа со нејзиниот сопруг, исто така придонела за зближување меѓу синовите на принцот Чарлс и принцезата Дајана.

Принцот Хари разговарал со неговиот брат и татко по погребот во замокот во Виндзор, а како што пишува „Мирор“ денес, тој двапати разговарал со кралицата за време на неговиот престој во Лондон.

Односите на Меган Маркл и принцот Хари со британскиот двор се влошија поради Мегзит, односно нивната одлука да ги напуштат должностите на постарите кралски членови, иако всушност нивното одвојување од семејството беше само кулминација на различните конфликти, за кои војвотката и војводата од Сасекс зборуваа во интервју за Опра Винфри минатиот месец.

Princ Hari na sahrani princa Filipa

Во емисијата американскиот водител изнесе обвинувања за кралското семејство. Меѓу другото, обвинувања за расизам. Сепак, Хари забележа дека расистичките коментари споменати од Опра не ги дадоа ниту кралицата ниту принцот Филип. И покрај второто, голем број членови на судот му беа многу ладни по неговото пристигнување во Лондон, изразувајќи јасен став дека негодуваат за сè што е речено во контроверзното интервју.

Веста за разговорот меѓу Меган и кралицата кажува многу за нивната врска. Сепак, треба да почекаме за подобро време пред конечниот заклучок.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com