Весли Снајдер стави крај на својата кариера

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Холандскиот репрезентативец Весли Снајдер објави дека се откажува од фудбалот. 35-годишниот играч е без клуб од јули. Неодамна, тој играше во Катар за локалниот Ал-Гарафа.

Кариерата на Снајдер започна во Ајакс, по што играше за Реал Мадрид, Интер, Галатасарај и Ница. Играше со екипата на „нероазурите“ од 2009 до 2013 година и токму во Милано го постигна својот најголем успех. Тој беше основна фигура во тимот предводен од Жозе Мурињо, кој дојде до „требл“ во 2010 година. Во тоа време, Интер ги освои Лигата на шампионите, титулата и Купот на Италија.

Весли е рекордер за репрезентацијата на Холандија со 134 настапи. Играчот од средниот ред имаше голема заслуга за пласманот на „портокаловите“ во финалето на СП 2010 година.

Џ.И.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.