25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Верешчук: Мариупол ќе може да се напушти само со приватни автомобили

Најчитани вести

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук денеска изјави дека се договорени девет хуманитарни коридори за евакуација на цивили, меѓу кои и од опколениот град Мариупол, но само со приватни автомобили.

Според неа пет од деветте коридори за евакуација се од областа Луганск, за што украинските власти тврдат дека е под силно гранатирање.

– Вкупно 4.354 лица вчера беа евакуирани од украинските градови преку хуманитарните коридори, објави Верешчук на Телеграм.

Меѓу нив има 556 лица кои вчера беа евакуирани од пристанишниот град Мариупол.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com