Вентура: Поради тој не успех паднаа во вода моите 33 години кариера

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Поранешниот селектор на репрезентацијата на Италија, Џампиеро Вентура е свесен дека неуспехот во квалификациите за Светското првенство во 2018 година ќе го следи додека е жив.

Италијаните тогаш доживеаа историски дебакл, а за тоа заслужна е шведска која ги елиминираше во двомечот од баражот.

Вентура веќе има 71 година, но не сака да оди во пензија и ја прифати понудата од второлигашот Салернитана.

„Можеби погрешив што ја превземав репрезентацијата. Тој не успех беше доволен за луѓето да заборават се што направив во претходните 33 години кариера. Сега сакам сето тоа да го вратам“, изјави Вентура на претставувањето во новиот клуб.

Вентура во главно во кариерата работеше во просечни италијански клубови и кубови кои се борат за опстанок и нема водено клуб надвор од Италија.

Џ.И.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.