18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Венецуела доби место во Советот на ОН за човекови права

Најчитани вести

Венецуела денеска на изборот одржан во Генералното собрание на Обединетите нации доби место во Советот за човекови права за периодот од 2020 до 2022 година и покрај критиките од невладините организации и латиноамериканските земји упатени кон владата на Николас Мадуро и нејзиното влијание во почитувањето на човековите права. Каракас доби 105 гласа на изборот, а се бираа две места резервирани за Латинска Америка. Бразил го доби второто место со 153 гласа. Костарика, која се обиде да и конкурира на Венецуела, доби само 96 гласа.

Генералното собрание на ОН со 193 члена избра 14 нови членки на Советот за човекови права, вкупно има 47, за тригодишен мандат, почнувајќи од 1 јануари 2020 година.

Според правилата, местата во Советот се распределени на региони за да се обезбеди географска застапеност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com