Home » Велика Британија ќе обезбеди 356 милиони евра воена помош за Украина

Велика Британија ќе обезбеди 356 милиони евра воена помош за Украина

by Журнал.мк

Обединетото Кралство најави дека ќе обезбеди 356 милиони евра дополнителна воена помош за Украина, покрај сегашната помош во вредност од околу 237 милиони евра.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Кабинетот на премиерот Борис Џонсон во понеделникот вечерта објави дека Лондон, меѓу другото, на Украина ќе и понуди уреди за ноќно набљудување, алатки за попречување на сателитската навигација, беспилотни летала за снабдување на украинските војници и оклопни возила за цивилните службеници, пренесува Ројтерс.

Од почетокот на руската воена операција во Украина, Британија испрати повеќе од 5.000 противтенковски ракети и пет системи за противвоздушна одбрана, како и друга муниција и експлозиви.

Соединетите Држави досега обезбедија воена помош од 3 милијарди долари за Украина, а минатата недела претседателот Џозеф Бајден побара од американскиот Конгрес да одобри повеќе од 20 милијарди долари воена поддршка.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More