21.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Велика Британија формира експертска група за да се подготви за идни пандемии

Најчитани вести

Велика Британија објави дека ќе формира нова меѓународна експертска група која ќе помогне во зајакнување на глобалната подготвеност за следната пандемија и забрзување на развојот на вакцините против идните болести кога ќе се појават.

Покренато под британско претседателство со Г7, Партнерството за подготвеност за пандемија ќе им се претстави на лидерите на Г7 на самитот во јуни и ќе даде мислење за тоа како да се постигне целта на премиерот Борис Џонсон за развој на вакцина против идните болести во рок од 100 дена.

– Како претседател со Г7, Британија е решена да работи со своите партнери за да се намали ризикот од коронавирус и да се зајакне глобалната подготвеност за идните пандемии. Оваа нова експертска група ќе ги насочи нашите напори во наредните години да ги заштитиме луѓето насекаде во светот од нови болести и да спасиме животи – рече министерот за здравство Мет Ханкок пред виртуелниот дводневен состанок на групата.

Групата ќе биде предводена од Патрик Валенс, главен научен советник во Велика Британија, а ќе вклучува директори од компании кои произведоа вакцини против Ковид-19, како и научници.

Велика Британија, исто така, најави 16 милиони фунти повеќе за финансирање на Коалицијата за иновации во подготвеноста за епидемија за поддршка на глобалното снабдување со вакцини и развој на вакцини.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести