20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Велика Британија со дополнителни две милијарди фунти ќе се подготвува за брегзит без договор

Најчитани вести

Велика Британија најави дека ќе потроши дополнителни две милијарди фунти за подготовка за брегзитот без доовор.

Како што изјави министерот за финансии, Саџид Џавид, дополнителните средства ќе бидат користени за вработување на 500 лица, обезбедување лекови, како и информирање на јавноста.

Претходно, милијарди фунти веќе беа потрошени пред првично предвидениот датум за брегзит – 29 март.

Премиерот Борис Џонсон најави дека Лондон ја напушта ЕУ на 31 октомври со или без договор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com