Home » Велешките пензионери на протест, бараат линеарно зголемување на пензиите

Велешките пензионери на протест, бараат линеарно зголемување на пензиите

by Журнал.мк

Пензионерите од Велес се придружија на нивните колеги од Прилеп и денес тие протестираа, барајќи линеарно зголемување на пензиите, не процентуално. Во општина Велес има околу девет илјади пензионери, половината се со пензии до 15 илјади денари. Велат, со пензиите што ги добиваат не живеат, туку преживуваат.

Пензионерите реагираат и за висината на солидарниот фонд за отпремнината за погреб, која со децении не е променета, има иста вредност, 30 илјади денари, иако трошоците за погреб, како и се во државата, повеќекратно се зголемени.

Пензионерите реагираат дека голем дел од пензијата оди за лекарства, за комуналии и малку останува за живејачка. Укинато им е одењето на бања. Една од присутните велеше дека две години не купила огрев, оти ако купи ќе нема за живот, па зимата ја минувала греејќи се со ќебиња

Велешките пензионери најавија дека протестот ќе го продолжат и во понеделник.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More