3.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Вајнстин на суд во Лос Анџелес: Не сум виновен!

Најчитани вести

Поранешниот холивудски продуцент Харви Вајнстин пред судот во Лос Анџелес се изјасни за невин по четири точки за силување и уште седум точки за сексуален напад.

Замениците на шерифот го доведоа 69-годишниот Вајнстин на суд со инвалидска количка. Тој носеше кафеав комбинезон и маска за лице, пренесува агенцијата АП.

Вајнстин беше екстрадиран во Калифорнија од Њујорк во средата, каде претходно беше осуден на 23 години затвор.

Сега му претстои второ судење во Калифорнија и можност за уште поголема казна.

Вајнстин беше осуден на 23 години затвор во Њујорк во февруари 2020 година за сексуално злоставување и силување, а во Лос Анџелес го бараа под обвинение за напад на пет жени, во периодот од 2004 до 2013 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести