17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Вашингтон најави уште 100 милиони долари помош за Украина

Најчитани вести

САД најавија дека ќе испратат дополнителна помош за Украина во износ од 100 милиони долари, за таа земја да се спротивстави на руската инвазија.

„На Украина итно и требаат повеќе противтенковски системи Javelin, кои САД и ги достави на Украина и кои успешно се користат во одбраната на таа земја“, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

– Светот беше шокиран и згрозен од ужасите што ги извршија припадниците на руските сили во Буча и во цела Украина – се вели во соопштението на американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Десетици тела беа откриени во украинскиот град Буча по повлекувањето на руските војници.

– САД и нашите сојузници и партнери одлучно го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина – додаде тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com