7.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Вашингтон има информации за смртта на синот на Осама бин Ладен

Најчитани вести

Соединетите држави поседувале разузнавачки информации кои сведочат за смртта на синот на Осама бин Ладен, кој е претставен како „клучен лидер“ на Ал Каида, пренесе американската телевизиска мрежа Ен Би Си. „Не сакам да коментирам“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп на новинарско прашање за таа информација на Ен Би Си. Хамза бин Ладен е син на Осама бин Ладен, основачот на Ал Каида која е одговорна за нападите врз САД на 11 септември 2001 година. Тој се наоѓа на американската црна листа на лица обвинети за тероризам. Телвизијата не наведува детали за местото и датумот на смртта на Хамза, како и за евентуалната улога на САД во тоа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести