1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

ВАР технологијата се воведува и во Скопје веќе од септември

Најчитани вести

ФИФА и УЕФА нема повеќе да чекаат и ВАР технологијата ќе се користи уште во есенските квалификации за Светското првенство (СП) кое во 2022 година ќе се игра во Катар, јавува хрватски „СпортКлуб“.

Медиумот вели дека под итна постапка, на адреса на националните федерации, во последните неколку дена се испратени писма за воведување на новата технологија на европските терени и нема да постојат никакви исклучоци.

Во писмото стои дека поради вонредните мерки поради коронавирусот, воведувањето на ВАР било одложено за некој период. Последните анализи на УЕФА, во согласност со ФИФА, покажале итна потреба од ВАР веќе од четвртото коло од квалификациите. Оваа одлука се донесе пред се поради судискиот превид на натпреварот во Белград, кога Кристијано Роналдо даде гол за Португалија, ама не му беше признат со образложение дека топката не ја минала линијата.

Во наредните денови најавено е дека од УЕФА ќе излезат со соопштение и образложение на одлуките. Македонија домашните натпревари од квалификациите за СП 2022 ги игра во Скопје, на нашиот единствен стадион со највисоки УЕФА стандарди во моментов, Арената „Тодор Проески“.

Македонија во септември ќе игра на домашен терен со Ерменија, а откако ќе гостува кај Исланд, следи домашен дуел со Романија. Во октомври и ноември во Скопје ќе гостуваат Германија и Исланд.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести