0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Вархеји: Почеток на преговорите со Македонија и Албанија останува приоритетно прашање

Најчитани вести

Почеток на преговорите за пристапување во ЕУ со Македонија и Албанија останува приоритетно прашање, порача еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји по состанокот на Советот за општи работи во Луксембург.

-Во врска со ситуацијата со Албанија и Македонија, во текот на изминатите месеци, направено е многу и постигнат е значителен напредок. Ние сме во крајна фаза и ќе продолжиме да работиме со словенечкото претседателство на ЕУ да го заклучиме процесот, а тоа е да ги отвориме првите меѓувладини конференции (со Македонија и Албанија) како приоритетно прашање, напиша Вархеји на Твитер.

И покрај охрабрувачките тонови и обидите да се убеди Бугарија да го тргне непринципиелното вето за Македонија, Скопје и Тирана на Министерскиот совет во Луксембург повторно останаа пред вратите на ЕУ без можност да ги започнат преговорите за кои ги исполнија сите услови. Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Македонија на Советот за општи работи во Луксембург, притоа останувајќи отворена за конструктивен дијалог со претстојното словенечко претседателство со Советот на ЕУ за изнаоѓање заемно прифатливи решенија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести