Home » Ван дер Сар префрлен во болница во Холандија

Ван дер Сар префрлен во болница во Холандија

by Lina Muslija

„Семејството на Ван дер Сар изразува длабока благодарност до персоналот во сплитската болница за нивната прекрасна грижа во текот на изминатата недела“, соопшти сопругата на поранешниот холандски голман, Анемари ван Керстен во соопштение кое го објави Ајакс.

Ван дер Сар во Ајакс беше главен оперативец до мај годинава кога поднесе оставка поради серијата слаби резултати на клубот од Амстердам.

За време на семејниот одмор во Хрватска претходно овој месец, 52-годишниот Ван дер Сар почувствува невролошки проблеми и на 7 јули беше примен во Клиничкиот болнички центар во Сплит, каде му беше дијагностицирано крвавење во мозокот.

„Неговата состојба е непроменета: стабилен е, животот не му е загрозен и комуницира. Едвин мора да остане на одделот за интензивна нега, каде ќе му бидат извршени дополнителни испитувања, а семејството се надева дека потоа ќе може да се фокусира на своето оздравување“, додаде сопругата на Ван дер Сар.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More