27.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Најчитани вести

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани поради Ковид-19.

Прелиминарните резултати од студија во Шкотска покажуваат дека вакцината на Фајзер ја намалува хоспитализацијата за 85 проценти четири недели по првата доза, додека вакцината на АстраЗенека го намалува приемот во болница поради Ковид-19 за 94 проценти.

Во Англија, прелиминарните податоци од студија направена врз здравствени работници покажаа дека една доза на Фајзер вакцината ја намалува можноста за добивање коронавирус за 70 проценти, а втората за 85 проценти.

– Овој нов доказ покажува дека вакцината ве штити вас и луѓето околу вас. Важно е да се види колкава заштита обезбедува вакцината за пренесување и ние ќе продолжиме да објавуваме студии на оваа тема, рече министерот за здравство Мет Хенкок.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести