21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

Вакцинирани 2,9 милиони луѓе во САД за еден ден

Најчитани вести

Вчера во САД биле вакцинирани 2,9 милиони лица, истакна Енди Славит, советник во Белата куќа и член на кризниот штаб за борба со Ковид-19.

– Честитки за сите што даваат вакцини, волонтери, доктори, аптекари, курири, работници, вработени во администрацијата и војници, кои работат заедно во овој напор – напиша Славит.

Ове е дневен рекорд во обидите на администрацијата на претседателот Џо Бајден да ја постигне цифрата од 100 милиони вакцинации во првите 100 денови по преземањето на функцијата на 20 јануари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести